NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
4938
Тонът на времето

Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството

| 21 Август 2024, 08:30 ч.
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Снимка © DFA

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.

Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.

Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев. 

Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.

Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера. 

Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.

В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.

Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно“, допълва авторът.

По думите му „Виждам те“ е алегория за това, което се случва в човека: „Това е вътре в мен, във всеки от нас. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно“.

„Искаше ми се целият проект да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов в най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци“, казва още Юлиян Табаков.

Юлиян Табаков , в разговор с Даниел Димитров – за зрителя като автор, за  света, който не познаваме и се опитваме да нагодим по себе си, за водата от пластмаса, която оставя суша след себе си, за музиката и звуците във „Виждам те“, за човека и вътрешното пренасищане, което води до абсолютно изсушаване и обезкървяване...

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП. 

Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.

Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.

През март принцесата на Уелс се обърна ди

Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември. 

От ХГ – Добрич посочват също, че в  експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка. 

За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат

Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.

Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.

Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве

Защо „Виждам те“? 

- Не знам... Това заглавие ми се върти от много години. Започвам го, сменям го, започвам го, сменям го... Като цяло, е идея за нещо, което се случва, а някъде съществува някой, който го наблюдава. Въпреки че всички ние си затваряме очите за това, което правим...

Целият проект, извън контекста на специалната инсталация, е нещо, което ми се искаше да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов у най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци... 

Преди да влезем в кулата, ни посъветвахте, че е най-добре всеки сам да се потопи в това, което го очаква. Защо това е важно за Вас?

- Ако не съм направил нещо достатъчно силно – което само да обяснява, то моята намеса е безсмислена и е насила. Освен това, ще манипулирам вашето усещане. Ти можеш да усетиш съвсем друго нещо, различно от това, което аз съм мислил. Така че за мен е по-готино вие да си го изживеете. Аз вярвам в сентенцията, че зрителят е авторът. Защото винаги това, което ти виждаш, е твоята лична галерия. Ти подписваш произведението в собствената си глава и получаваш собственото произведение въз основа на нещото, което си видял. 

В инсталацията има интересна смесица между натурални неща – като глината, и изкуствени материали – като пластмасата...

- Това е една голяма лъжа... Много често ми се случва да казвам, че София, например, е много по-приятна, много по-готина и безкрайно по-безлична, отколкото беше едно време. По същия начин ние сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Тя, в крайна сметка, води до едно вътрешно ограбване, а глината е единственият истински истински обект в цялото това нещо. Докато останалото създава илюзия за вода, но всъщност е пластмаса. Това е като ноктите – хубав маникюр, ама е пластмасов. 

Какъв е произходът на глината и на рибките? 

- Рибките се явиха в галерията... Въобще не ги бях мислил, но през цялото време си представях вода от пластмаса, която тече или капе, и оставя сухо под себе си. Затова и самата инсталация не е съвсем готова. Тя ще има дълъг живот, в който тепърва ще съхне. Тоест, това цялото нещо ще се напука и ще изсъхне абсолютно... Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно. 

Музиката, или по-скоро, звукът, който се чува, също има своя история... 

- Музиката също се роди тук... Първата ми идея беше тази вода, която е абсолютна синтетика, просто да „капе“ върху нещо, което е истинско. После ми предложиха да пусна звук, за да е по-силно. 

Ани Монова (Най-дълго управлявалият директор в историята на „Театър 199“ – бел. ред.) почина съвсем скоро. Бях на прощаването в „Свети Седмочисленици“. Хорът пя изключително красиво. Не си спомням какви бяха хората, но имах усещане, че са мъжки гласове, и то ниски. В един момент не се чува мелодия, а маса от хора – в един и същи тон. Беше много силно... Това беше звукът. Той просто се роди в „Свети Седмочисленици“. Помолих Валя (Валерия Попова – бел. ред.) да направи няколко разработки на звук. Първата асоциация беше за пустиня и вятър в пясъка, песъчинки, които се ветреят до безкрай – с усещане за някаква безкрайност и бездънна улица. Тя ми изпрати звуци с малко разработка – с втори и трети глас. Но, когато отделиш всичко и оставиш само един тон, и стане брум от гласове, тогава има много по-силно присъствие. Особено важно беше да има една единствена колона – за да има градация на звука, да влезеш в звука и да излезеш от него. И обратно – после пак да влезеш в него и да излезеш – и от галерията, и от звука.

Мястото на човека къде е в това, което правите? 

- Основно. Това е някаква моя алегория за това какво се случва в човека. Това е вътре в мен, във всеки. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно. Това е едно вътрешно пренасищане, водещо накрая до абсолютно изсушаване и обезкръвяване.

Юлиан Табаков е роден на юли 1975 г. в София. Работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е сценография в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. Режисьорският му дебют е през 2000 г. с авторския спектакъл „Три сестри” по А. П. Чехов. През 2012 г. завършва първия си документален филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.

След 1998 г. прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. Носител е на отличие „Златен век“ – за принос в развитието на българската култура, и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Тонът на времето
4938
Тонът на времето

Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха

Във водната кула на София тече река от пластмаса.Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството.

| 21 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Снимка © DFA

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.

Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.

Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев. 

Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.

Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера. 

Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.

В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.

Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно“, допълва авторът.

По думите му „Виждам те“ е алегория за това, което се случва в човека: „Това е вътре в мен, във всеки от нас. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно“.

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП. 

Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.

Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.

През март принцесата на Уелс се обърна ди

Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември. 

От ХГ – Добрич посочват също, че в  експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка. 

За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат

Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.

Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.

Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве

„Искаше ми се целият проект да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов в най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци“, казва още Юлиян Табаков.

Юлиян Табаков , в разговор с Даниел Димитров – за зрителя като автор, за  света, който не познаваме и се опитваме да нагодим по себе си, за водата от пластмаса, която оставя суша след себе си, за музиката и звуците във „Виждам те“, за човека и вътрешното пренасищане, което води до абсолютно изсушаване и обезкървяване...

Защо „Виждам те“? 

- Не знам... Това заглавие ми се върти от много години. Започвам го, сменям го, започвам го, сменям го... Като цяло, е идея за нещо, което се случва, а някъде съществува някой, който го наблюдава. Въпреки че всички ние си затваряме очите за това, което правим...

Целият проект, извън контекста на специалната инсталация, е нещо, което ми се искаше да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов у най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци... 

Преди да влезем в кулата, ни посъветвахте, че е най-добре всеки сам да се потопи в това, което го очаква. Защо това е важно за Вас?

- Ако не съм направил нещо достатъчно силно – което само да обяснява, то моята намеса е безсмислена и е насила. Освен това, ще манипулирам вашето усещане. Ти можеш да усетиш съвсем друго нещо, различно от това, което аз съм мислил. Така че за мен е по-готино вие да си го изживеете. Аз вярвам в сентенцията, че зрителят е авторът. Защото винаги това, което ти виждаш, е твоята лична галерия. Ти подписваш произведението в собствената си глава и получаваш собственото произведение въз основа на нещото, което си видял. 

В инсталацията има интересна смесица между натурални неща – като глината, и изкуствени материали – като пластмасата...

- Това е една голяма лъжа... Много често ми се случва да казвам, че София, например, е много по-приятна, много по-готина и безкрайно по-безлична, отколкото беше едно време. По същия начин ние сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Тя, в крайна сметка, води до едно вътрешно ограбване, а глината е единственият истински истински обект в цялото това нещо. Докато останалото създава илюзия за вода, но всъщност е пластмаса. Това е като ноктите – хубав маникюр, ама е пластмасов. 

Какъв е произходът на глината и на рибките? 

- Рибките се явиха в галерията... Въобще не ги бях мислил, но през цялото време си представях вода от пластмаса, която тече или капе, и оставя сухо под себе си. Затова и самата инсталация не е съвсем готова. Тя ще има дълъг живот, в който тепърва ще съхне. Тоест, това цялото нещо ще се напука и ще изсъхне абсолютно... Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно. 

Музиката, или по-скоро, звукът, който се чува, също има своя история... 

- Музиката също се роди тук... Първата ми идея беше тази вода, която е абсолютна синтетика, просто да „капе“ върху нещо, което е истинско. После ми предложиха да пусна звук, за да е по-силно. 

Ани Монова (Най-дълго управлявалият директор в историята на „Театър 199“ – бел. ред.) почина съвсем скоро. Бях на прощаването в „Свети Седмочисленици“. Хорът пя изключително красиво. Не си спомням какви бяха хората, но имах усещане, че са мъжки гласове, и то ниски. В един момент не се чува мелодия, а маса от хора – в един и същи тон. Беше много силно... Това беше звукът. Той просто се роди в „Свети Седмочисленици“. Помолих Валя (Валерия Попова – бел. ред.) да направи няколко разработки на звук. Първата асоциация беше за пустиня и вятър в пясъка, песъчинки, които се ветреят до безкрай – с усещане за някаква безкрайност и бездънна улица. Тя ми изпрати звуци с малко разработка – с втори и трети глас. Но, когато отделиш всичко и оставиш само един тон, и стане брум от гласове, тогава има много по-силно присъствие. Особено важно беше да има една единствена колона – за да има градация на звука, да влезеш в звука и да излезеш от него. И обратно – после пак да влезеш в него и да излезеш – и от галерията, и от звука.

Мястото на човека къде е в това, което правите? 

- Основно. Това е някаква моя алегория за това какво се случва в човека. Това е вътре в мен, във всеки. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно. Това е едно вътрешно пренасищане, водещо накрая до абсолютно изсушаване и обезкръвяване.

Юлиан Табаков е роден на юли 1975 г. в София. Работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е сценография в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. Режисьорският му дебют е през 2000 г. с авторския спектакъл „Три сестри” по А. П. Чехов. През 2012 г. завършва първия си документален филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.

След 1998 г. прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. Носител е на отличие „Златен век“ – за принос в развитието на българската култура, и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.